Yulia Yusipova 2018-11-06T18:42:53+0300 2018-06-23T12:01:43+0300

Tırnak Mantarı

Toplumda oldukça yoğun bir şekilde görülen ve çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı türü olan ve ayrıca yaşam kalitesini yüksek oranda etkileyen tırnak mantarı, el veya ayakta oluşabilen bir rahatsızlıktır.

Genellikle tedavisi uzun süre alan ve güçlü ilaçların kullanılmasını gerektiren tırnak mantarı önemli bir konu oluşturmaktadır.

Öncelikle tırnak mantarı nedir sorusu için cevap aranacak olursa, tırnak uçlarının altında oluşan beyaz veya sarı noktalar şeklinde başlayan bir enfeksiyon türüdür cevabı verilebilir.

Tıbbi olarak tırnak mantarı nedir sorusunun cevabı olarak onikomikoz adı verilmekte birlikte çoğunlukla ayak tırnaklarını etkileyen yoğun ve bulaşıcı bir mantar enfeksiyonu görülmektedir.

Bu rahatsızlıkta tırnak mantarı nedir konusunda öncelikle tırnak ucunda veya altında görülen beyaz ve sarı noktalar ilerleyen enfeksiyonlarla birlikte tırnağın rengini değiştirir ve parçalanmasına dahi neden olabilir.

Tırnaklar üzerinde yayılma gösteren bu rahatsızlıkta tırnak mantarı nedir sorusunun cevabı olarak; dikkat edilmesi gereken ve ihmal edilmeden doktor kontrolünün gerçekleştirilmesi gereken bir rahatsızlıktır cevabı verilebilir.

Çünkü bu rahatsızlık, giderek ayak bölgelerine yayılabilir ve 60 yaş üzeri kişilerde daha fazla görülmektedir.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı

Genel belirtileri ile birlikte tırnak altında oluşan beyaz veya sarı lekelerin yayılması sayesinde görülen tırnak mantarı rahatsızlığının ortaya çıkan farklı belirtileri de bulunmaktadır.

Eğer, tırnak mantarı belirtileri konusunda sayılan net belirtilere sahipseniz, beklemeden bir doktor muayenesinden geçmeli ve verilen ilaçlar ile birlikte tedavi yöntemlerini düzenli bir şekilde uygulamalısınız.

Bu noktada tırnak mantarı belirtileri arasında ilk olarak kalınlaşmış veya parçalanmış bir tırnak görülebilir.

Eğer, tırnak yapısının şekli bozulmuşsa bu mantar belirtisi olarak ele alınabilir. İlk olarak belirtildiği gibi belirtiler arasında beyaz veya sarı çizgiler en öncelikli şüpheyi oluşturabilir.

Yine tırnak mantarı belirtileri arasında tırnakların kolay bir şekilde kırılmaya uğraması, parlaklığını yitirmiş olması veya matlaşması da bulunmaktadır.

Renk koyulaşması görünüyorsa ve mantarlı olduğundan şüphelendiğiniz tırnaklarınızdan koku geliyorsa da tırnak mantarı belirtileri net bir şekilde görülmektedir.

Enfeksiyonun ilerlediği tırnaklar yatağından ayrılabilir ve bu sorun ağrılı ve koku oluşturan bir durum oluşturabilir. Bu noktada kişisel olarak uygulayacağınız tedaviler sonuç oluşturmayacağı için özellikle diyabet gibi rahatsızlıklarınız bulunuyorsa mutlaka doktora danışmalı ve uzman yardımı almalısınız.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Belirgin olarak belirtilerin ortaya çıktığı ve doktor kontrolünden geçmenizin gerektiği bir durum ortaya çıkıyorsa beklemeden tedavi yöntemlerini sağlamak için doktora başvurmanız gerekir.

Özellikle diyabet yani şeker hastalığında tırnak mantarı önemli bir risk oluştururken, şeker hastalığı olan kişilerin yüksek riski nedeniyle tedaviyi profesyonel bir şekilde alması gerekir.

Hastalar tırnak mantarı tedavisi için doktora danışmadan önce hazırlık gerçekleştirerek, kişisel bilgilerini ve hastalıklarını, aldıkları ilaçları ve takviyeleri belirleyebilirler.

Doktorunuza tedavi öncesinde nedenlerini, kullanılacak ilaçların yan etkilerini ve diğer hastalıklarla ilişkilerini sormanız önemli bir noktadır.

Tüm bu bilgiler ile birlikte tırnak mantarı tedavisi için evde bakım yapılması, ilaç ile tedavi sağlanması, ilerleyen noktada cerrahi tedavi, lazer ile tedavi ve  alternatif tıp tedavisi gibi yöntemler bulunmaktadır.

İlk aşamada evde tedavi yönteminin oluşturması için tırnak mantarı tedavisi konusunda basit yöntemler uygulanabilir.

Ayakların temiz tutulması, tırnakların ayrı bir makasla kesilmesi, antifungal tırnak kremi ve tırnak yumuşatma kremi kullanılması fayda sağlamaktadır.

Tırnak mantarının ilaçla gerçekleştirilecek tedavisinde doktorlar tarafından önerilen topikal kremler, antifungal ilaçlar ve doktorlar tarafından verilmiş özel karışımların uygulanması ile tedavi yöntemi oluşturulabilir.

Eğer, çok ilerleyen düzeyde ve ağrılı bir tırnak mantarı enfeksiyonu görünüyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Lokal anestezi ile birlikte basit bir işlem sağlanarak tırnak alınır ve yerine yeni bir tırnak büyümesiyle sorun çözülür.

Lazer tedavi yönteminde ise mantarları yok etmek için yüksek enerjili lazer uygulaması sağlanır.

Özel durumlarda yüksek bir bütçe ile sağlanan bu tırnak mantarı tedavisi genellikle özel merkezlerde oluşturulmaktadır.

Alternatif tıp olarak kullanılabilecek bitkisel ilaçlar sayesinde de tırnak mantarı için tedavi yöntemi oluşturulabilmektedir.

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tırnak mantarı için oluşturulabilecek tedavi yöntemleri arasında evde uygulanabilecek yöntemler, doktorlar tarafından verilmiş olan ilaçlar, ilerleyen durumda ameliyat veya lazer tedavileri ile birlikte en çok tercih edilen tedavi yöntemlerden birini alternatif tıp yani bitkisel ilaçlar oluşturmaktadır.

Genellikle birçok hastalıkta kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri gibi tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri arasında da belirli bitkilerin düzenli bir şekilde kullanılması bulunmaktadır.

Bazı kişiler tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri sayesinde alternatif tıbbın getirdiği başarılara inandıklarından dolayı cerrahi operasyonlar ya da kimyasal ilaçlar kullanmaktan uzak durmaktadır.

Fakat tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri ev ortamında uygulanan ve ilerleyen vakalarda yüksek başarı sağlamayan yöntemler olarak görülmektedir.

Bu noktada Snakeroot özü sayesinde ayçiçeği ailesinden bir bitki olarak ilk çay üç günde bir, ikinci ay için haftada 2 defa ve üçüncü ayda ise haftada bir defa uygulanarak tedavi sağlanabilmektedir.

Yine tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri için çay ağacı yağı, günde 2 defa uygulanarak etkisi görülebilir.

Ayrıca elma sirkesi, mantarın yayılmasını önleyebilirken, kabartma tozu ise mantar tedavisinde koku problemini giderebilmektedir. Kekik yağı ise antiseptik ve antibakteriyel olarak sarımsak ile birlikte çözüm oluşturabilir.

Tırnak Mantarı İlacı

Alternatif tıp sayesinde bitkisel ilaçlar ve uygulamalar sağlanarak tırnak mantarı için tedavi yöntemleri elde edilirken asıl olarak doktorlar tarafından verilen tırnak mantarı ilacı daha etkili ve kesin bir çözüm oluşturabilmektedir.

Evinizde oluşturduğunuz ve reçetesiz yöntemler ile birlikte tedavi yöntemlerinde uzun bir süreç geçirmek yerine doğru tırnak mantarı ilacı uygulamaları ile daha kesin ve kısa süreli bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bu noktada doktorlar tarafından doğrudan tırnak üzerinde uygulanabilecek topikal kremler ve tırnağın törpülenmesi sonrasında uygulanabilecek topikal tırnak cilası gibi ilaçlar verilebilir.

Asıl olarak tırnak mantarı ilacı antifungal reçeteli bir şekilde alınan haplardan oluşmaktadır.

Bu ilaçlar tırnakların birbirleriyle enfekte olmasını engellerken, 6-12 hafta boyunca kullanım ile birlikte tırnağın yeniden büyüyüp yenilenmesine kadar sonuç oluşturur.

Topikal ürünler ile birlikte uygulanan bu ilaçlar, yan etki oluşturabilirken mutlaka doktor kontrollerinde ve düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Örneğin, bu sistemde kullanılabilecek tırnak mantarı ilacı için terbinafin ve itrakonazol enfeksiyon ilaçları olarak el tırnaklarında ve ayak tırnaklarında kullanılabilir.

Bir süre ilaç kullanıp bir süre ilaç kullanımını bıraktıktan sonra başarılı bir tedavi sağlanması için 6 aya kadar uzayan bir kullanım sayesinde kesin çözüm oluşturulabilir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tıbbi olarak onikomikoz adıyla bilinen tırnak mantarı, el tırnaklarından daha çok ayak tırnaklarında görülen bir rahatsızlık olarak bitkisel çözümler, ilaç tedavileri veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir.

Genellikle insanlar tarafından en çok merak edilen konu, tırnak mantarı nasıl geçer sorusunun cevabı olurken, bu yöntemler arasında bitkisel çözümler, ilaç ve tırnak mantarı merhemleri bulunmaktadır.

Bu noktada kullanabileceğiniz piyasada yaygın olarak satılan mantar kalemleri, mantar için bitkisel ilaçlar, doktorlar tarafından önerilen haplar ve eczane kremleri bulunmaktadır.

Genel olarak tırnak mantarı nasıl geçer konusunda pratik yöntemler ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Bu noktalar arasında el ve ayakların düzenli şekilde yıkanması ve tırnakların temiz tutulması, kısa tutulması ve sabunlu suyla durulama yapılması gibi ayrıntılar bulunur.

Bu ayrıntılar tırnak mantarı nasıl geçer konusunda önemli noktalar olurken, terletmeyen çorapların giyilmesi, nem oranının düşürülmesi, yeni ayakkabılar alınması ve antifungal spreylerin kullanılması gibi noktalar çözüm olabilir.

Tırnak kadar tırnak çevresi cildin de özenli şekilde korunması ile tırnak mantarı nasıl geçer konusunda sonuç elde edilebilir.

Enfeksiyon durumunda oje ve cila gibi kullanımlardan uzak durulmalı ve manikür ve pedikür yaptırılan salonlarının temizliğine dikkat edilerek, havuz gibi açık alanlarda çıplak ayakla dolaşmamaya dikkat edilmesi gerekir.

Henüz yorum yazılmamış.

Bir cevap yazın

Ağlayan Bebek
Bebek Uyumuyorsa Yapılması Gerekenler

Uyumayan bebekler için neler yapılabilir. Sık sık uyku sorunu çeken ve sürekli ağlayan bebeklerin sorunları neler olabilir. Annelerin işini kolaylaştıracak yöntemler.

Kapat