Dr. Aydın Yılmaz 2018-07-16T21:50:01+0300 2018-07-16T21:50:01+0300

Tansiyonu Yükselten Gıdalar Nelerdir

Tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir?

Hangi gıdalar tansiyonun yükselmesine enden olur?

Tansiyon kavramı artık sık sık karşımıza çıkan bir terim oldu. Farklı nedenler doğrultusunda, yükselmesi ya da düşmesi sağlık adına birçok olumsuz sonuç doğurabilmektedir. Tansiyonun öncelikle ne olduğunu doğru bilmek ve anlamak gerekmektedir.

Tansiyon; kanın damarlar içerisinde yarattığı basınç. Kısacası, kan basıcıdır.  Normal bir bireyin tansiyonu ortalama olarak 120/80 mmHg düzeyindedir.

Tansiyon yükselmesi (hipertansiyon); kanın normalden daha fazla bir güçle damarlar boyunca normal seviyenin üzerinde basınç uygulamasına denilmektedir. Bu durum, ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yüksek tansiyon kalp ve beyin sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir.

Tansiyon düşmesi (hipotansiyon); yüksek tansiyonun tam tersi olarak gereken basıncın damarlarda oluşmaması durumudur. Düşük tansiyon 90/60 mmHg’den daha düşük olan tansiyonlara verilen bir isimdir.

Tansiyon düşüklüğünün birçok sebebi vardır.

Yüksek tansiyon kadar tehlikeli sonuçlar doğurmamakla birlikte kontrol altında tutulması ve süreklilik teşkil etiği durumlarda uzman hekim tavsiyesi alınması gereken bir durumdur.

Gebelik, vitamin ve mineral eksikliği, vücudun ihtiyacı olduğu kadar suyu alamaması, endokrin hastalıkları, kalp hastalıkları ve kullanılan ilaçların yan etkisi nedeni ile karşılaşılabilen bir durum olabilmektedir.

Tansiyon yükselten yiyecekler bu dönem tüketilmemelidir.

Yazımızın konusu olan yüksek tansiyon bahsettiğimiz gibi sağlık adına tehlikeli olabilecek olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle muhakkak ki uzman hekimlerden konu hakkında yardım alınmalıdır.


Tansiyonu Yükselten Yiyecekler

Tansiyonu Yükselten Yiyecekler

Tansiyonu Yükselten Yiyecekler

Tansiyonu yükselten yiyecekler düşük olan tansiyonun dengelenmesi açısından avantajlı olmakla birlikte, zaten yüksek olan tansiyonun daha da yükselmesine ve sağlığın tehlikeye girmesine neden olabilmektedir.

Yüksek tansiyon elbette bir kader değildir. Dikkatli beslenme yüksek tansiyonun en güçlü rakibidir. Peki, tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir?

Yazımızın önceki bölümünde de bahsettiğimiz gibi düzensiz beslenme tansiyonun yükselmesine neden olan en önemli faktörlerin başında yer almaktadır. En tehlikeli besin kaynakları, son dönemde hayatımızda çok büyük yeri olan fast food ve ambalajlı ürünler içerdikleri yüksek tuz miktarı ve doymuş yağ asitleri nedeni ile tansiyonun ciddi oranda artmasına neden olmaktadır.

Tansiyonu yükselten yiyecekler başlıca,

 • Tuz, fazla miktarda tuz tüketimi uzun vadede damarlarda sertleşmeye neden olabilmektedir. Bu da basıncı arttıran bir olgudur.
 • Ambalajlı hazır gıdalar
 • Alkol, aşırı alkol tüketimi kan basıncını arttırmaktadır.
 • Kirli suda yetişmiş balık ya da deniz canlıları
 • Fazla miktarda hayvansal yağ tüketimi

Şeklinde sıralanabilir. Doğrudan etkili olan yiyecek faktörü tansiyonun gereğinden fazla yükselmesine zemin hazırlayabilmektedir.

Uzun süreli ve tekrar eden yüksek tansiyon durumlarında muhakkak ki uzman hekimlerden destek alınmalıdır. Düzenli olarak ilaç kullanmak bu tip hastalıklarda faydalı olmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenme ise yüksek tansiyon rahatsızlığının kısa sürede düzene girmesi için ciddi bir dış etkendir.


Yüksek Tansiyona Neden Olan Diğer Gıdalar

Sağlıklı kişilerde tansiyonun yükselmesine neden olmayacak gıdalar, tansiyon hastalarında yükselme sebebi olabilir.

Bununla birlikte aşağıdaki formattaki gıdaların sağlıklı insanlar tarafından da tüketilmesini önermeyiz.

Tuz Tansiyonu Yükseltir

Genel bir kural olarak, günlük sodyum alımı 2.300 miligramın altında önerilir.

Yoğun miktarda sodyum içeren tuz tüketimi zaten sorunlu olan tansiyonun yükselmesine neden olur. Bundan dolayı tansiyon hastaları tuz tüketimini minimuma indirmeli veya tamamen ara vermelidir.

Konserve Fasulye Yüksek Tansiyona Neden Olur

Konserve fasulyeler genelde koruma amaçlı sodyum eklenir.  Sodyum ise yüksek tansiyonu daha da yükseltir.

Bundan dolayı yüksek tansiyon hastaları hazır konserve fasulye aldıklarına mutlaka sodyumun etkisini azaltmak için ılık suda iyice yıkamalıdırlar.

Hazır Çorbalar Yüksek Tansiyona Zararlıdır

Hazır çorbalar besleyici gıdalar, sebzeler içermelerine rağmen genelde koruma amaçlı sodyum eklenir.

Tıpkı konserve fasulye de olduğu gibi hazır çorba satın alırken yüksek tansiyon hastaları sodyumu düşük hazır çorba tercih etmelidirler.

Konserve Domates Yüksek Tansiyonu Olumsuz Etkiler

Domates sosları, ketçaplar genelde daha uzun muhafaza edilmesi için tuz eklenir.  Bundan dolayı hazır, konserve domates ürünlerini yüksek tansiyon hastaları tüketirken dikkat etmelidirler.

Zaralı olan domatesin kendisi değildir, domates konservesinin daha uzun muhafaza edilmesi için eklenen tuzdur.

Paketlenmiş ve İşlenmiş Etler

Kahvaltı sosisleri ve sosisli sandviçler de dahil olmak üzere paketlenmiş etler, sodyumla korunmuş olabilirler.

Bundan dolayı dondurulmuş etleri almadan önce mutlaka sodyum kullanılıp kullanılmadığını öğrenmenizi öneririz.

İşinizi daha garantiye almanız için sürekli aynı kasaptan alışveriş yaparak dondurulmamış et almanızı öneririz.

Dondurulmuş Gıdalar

Dondurulmuş gıdalar, yemekler, pizza, tavuk, dondurma, et v.b yiyeceklerin tamamına günümüzde daha uzun muhafaza edilmesi için sodyum eklenmektedir.

Reklamlarda sağlıklı gıda diye tanıtılan gıdaların bile çoğu sodyum içerdiğinde yüksek tansiyon hastalarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Şeker Yüksek Tansiyonu Olumsuz Etkiler

Şeker doğal veya yapay, işlenmiş, glikoz şeklinde maalesef pek çok gıdada bulunur.

Ekstra şeker eklenmiş gıdaların tüketiminin azaltılması yüksek tansiyon hastaları için büyük önem taşır.

Bundan dolayı yüksek tansiyon hastalarının şekerli gıdalardan uzak durmalarını en azından tüketimini azaltmalarını öneririz.

Şekerli gıdalar yerine, doğal şekilde şeker ihtiyacını karşılayan ve yüksek tansiyona olumsuz etki etmeyecek şekerli meyveler önerebiliriz, karpuz, çilek, kavun gibi.

 Alkolsüz İçecekler Tansiyonu Yükseltebilir

Alkolsüz içecekler yüksek miktarda şeker içermemelerine rağmen yüksek tansiyon hastalarını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Bundan dolayı, alkolsüz içecekler tüketen hastaların hiç risk almamaları adına alkolsüz içecek tüketimini azaltmalarını veya tamamen bırakmalarını öneririz.

Hamurlu Yiyecekler Yüksek Tansiyonu Tetikler

Çörek, kek, kurabiye v.b hamurlu yiyecekler genelde şeker içerirler.  Şeker içeren yiyecekler hem kan basıncını yükseltir, hem kilo alımına neden olur.

Bu iki unsur zaten yüksek tansiyon sebepleri arasındadır.

Bundan dolayı hamurlu, şekerli yiyeceklerin tüketimini, özellikle hamurlu işlenmiş yiyecekleri azaltmanızı öneririz.

Soslar Tansiyonu Olumsuz Etkiler

Şeker ve tuz karışımı söz konusu olduğunda en fazla göze batan gıdalardan birisi de soslardır.  Özellikçe ketçaplar yüksek miktarda şeker ve şeker bileşenleri içerdiklerinden dolayı yüksek tansiyon hastalarına önerilmez.

Mevsimlik soslar, hasta bazıları aynı şekilde yüksek miktarda şeker içerdiklerinden dolayı yüksek tansiyon hastalarına önerilmez.

Alkol Tüketimi Yüksek Tansiyona Zararlıdır

Her ne kadar özellikle böbrek hastalıklarına faydalı olduğu iddia edilse bile, yapılan son bilimsel çalışmalar alkol tüketimin pek çok hastalık başta olmak üzere yüksek tansiyona zararlı olduğu ortaya konulmuştur.

Bundan dolayı alkol tüketen yüksek tansiyon hastalarının tüketime son vermeleri veya azaltmalarını öneririz.


Yüksek Tansiyonun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon yani hipertansiyonun bilinen birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir,

 • Kalıtımsal nedenler, birinci dereceden yakın akrabalarda yüksek tansiyon var ise kişide yüksek tansiyon görülme oranı oldukça yüksektir. Yüksek tansiyon vakalarının %95-97 oranı ailesinde yüksek tansiyon olan kişilerden oluşmaktadır.
 • Tüketilen tuz miktarının yüksek olması nedenlerden bir diğeridir.
 • Hareketsiz bir yaşam ve fazla kilolar kalbin pompaladığı kanın daha fazla olmasını gerektirir.
 • Hatalı beslenme

Belirtileri,

 • Ensede ağrı
 • Burunda kanama
 • Baş dönmesi
 • Kulak uğultusu
 • Kalpte çarpıntı
 • Sık idrara çıkma

Yüksek tansiyona neden olan gıdalar adlı yazıda yüksek tansiyona neden olan yiyecekleri sıraladık ve detaylı bilgi verdik.

Konu hakkındaki sorularınızı yorumlar kısmından yönlendirebilir veya tecrübelerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

Henüz yorum yazılmamış.

Bir cevap yazın

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?
Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı, toplumda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bel ağrısı hafif ya da şiddetli ağrılarla ortaya çıksa da genelde çok ciddi sonuçlara neden...

Kapat