Dr. Aydın Yılmaz 2019-03-16T14:33:12+0300 2019-03-15T21:13:04+0300

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Tansiyon düşüklüğü, genellikle oturma ve kalkma sırasında kısa süreli baş dönmeleri ile ortaya çıkabilir. Bu gibi anlarda kısa süreli sersemlik yaşıyorsanız, tansiyon rahatsızlığı yaşadığınızı düşünebilirsiniz.

Tansiyon düşüklüğü rahatsızlığının altında birçok farklı sebep yatabilir.

Bu durumun altında çok geniş bir yelpaze görülebileceğinden dolayı geniş kapsamlı bir araştırma yapılması gereklidir.

Düşük tansiyon için doğru bir tedavinin belirlenmesi noktasında mutlaka altında yatan sebepler iyi bir şekilde belirlenmelidir.

Eğer bahsedilen bu fiziksel belirtileri gösteriyor ve tansiyon düşüklüğü sorunu ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Bu sayede teşhis ve tedavi süreci başlatılarak, kısa sürede tekrar olumlu bir hayat elde edebilirsiniz.

Tansiyon Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü ani hareketler sonrasında ortaya çıkan bir durum olarak bilinmektedir.

Bu esnada baş dönmesi ve sersemlik gibi genel belirtiler ortaya çıksa da birçok farklı belirti de görülebilmektedir.

Bu belirtiler arasında bünyesel olarak veya vücut iç yapısı ile ilgili birçok farklı nokta şu şekilde sayılabilir.

 • Örneğin, tansiyonun aşırı derecede düşmesi sonucunda senkop olarak adlandırılan bayılma durumu ile karşılaşılabilir.
 • Eğer gün içerisinde iş sırasında veya gündelik hayatta aşırı derecede konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız, bir belirti olabilir.
 • Görmede bulanıklık yaşanması bir belirti oluşturmaktadır.
 • Çok hızlı bir şekilde nefes alıp-verme tansiyon düşüklüğü belirtisi olabilir.
 • Tansiyon düşüklüğü belirtisi olarak gün içerisinde beklenmedik mide bulantıları gösterilebilir.
 • Çok soğuk bir cilde sahip olmak ve soğuk soğuk terlemek ya da yorgunluk hissetmek belirtiler arasında yer alır.
 • Tansiyon düşüklüğü durumunda vücut susuzluk çekebilir.
 • Ayrıca depresyon hissi yaşamakta, tansiyon düşüklüğü belirtisi olarak görülebilir.

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü birçok farklı faktörden dolayı ortaya çıkabilen Bir rahatsızlık olmasına rağmen bazı temel nedenler gösterilebilir.

Bu nedenler arasında sırası ile:

 • Susuzluk gündelik hayatta tansiyonun düşmesine neden olabilecek bir durumdur.
 • Kalp hastalığı ile mücadele eden insanlarda kalp kapakçıkları sağlıklı çalışmadığında, tansiyon düşüklüğü görülebilir.
 • Gebelik yaşayan kadınlarda dolaşım sistemi daha fazla çalıştığı için düşük tansiyon durumu ortaya çıkabilir. Doğum sonrasında ise tansiyon eski seviyesine dönmektedir.
 • Endokrin sorunları genellikle tiroid bezinin sağlıklı çalışmaması durumunda ortaya çıkarak, şeker hastalığı ve tansiyon düşüklüğü ortaya çıkarabilir.
 • Yetersiz beslenme sonucunda vücut özellikle B12 ve folat eksikliği yaşadığında, düşük tansiyon görülebilir.
 • Şiddetli enfeksiyon durumlarında vücut halsiz düşerek, bağırsak sistemi güçsüzleştiğinde ve alerjik vakalarda tansiyon olumsuz etkilenir.
 • Kan kaybı vücutta birçok mineralin tuz ve şekerin düşmesine neden olacağı için tansiyonun da hızlı bir şekilde düşmesine neden olabilir. Hatta iç ve dış kanama tansiyon üzerinde önemli bir etki gösterir.

Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi

Tansiyon düşüklüğü ile ilgili belirtiler ortaya çıktığında, mutlaka direkt olarak doktora başvurmalı ve bazı testlerin yapılmasıyla doktor desteği ile tedavi süreci başlatılmalıdır.

Bu süreçte doktorlar tansiyon düşüklüğü sebeplerini belirleyerek, bu nedenlere göre uygun tıbbi müdahaleleri ve ilaç tedavilerini gerçekleştirecektir.

Bu süreçte doktor tarafından farklı ilaçlar önerildiğinde ve doz değişikliği yapıldığında, mutlaka uyum sağlamanız gereklidir.

Tansiyon Düşüklüğü İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tansiyon düşüklüğü için gündelik hayatta kullanabileceğiniz bazı pratik bilgiler bulunmaktadır.

Bu pratik bilgiler özellikle gıda kullanımı veya bazı değişik davranışlar oluşturmaktadır.

 • Tuz içeriğinde bulundurduğu sodyum sayesinde tansiyonun yükselmesini sağlar. Genellikle uzmanlar tansiyon düşüklüğü sorunu yaşayan kişiler için sodyum içerikli tuz kullanılmasını tavsiye ederler. Ancak özellikle yaşlı kişilerde olumsuz durumlar ortaya çıkabileceği için sodyum mutlaka doktora başvurularak kullanılmalıdır.
 • Tuzlu su ise tuz içeriğinde bulunan sodyum sayesinde kan basıncını arttırmaya yardımcı olur. Düşük tansiyon durumunda seviyenin düzenlenmesi için yardımcı olurken, aşırı kullanıldığında da çok fazla tansiyon yükselmesine ve farklı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.
 • Sağlıklı giyim vücutta özellikle damarlar üzerinde etkiye neden olmaktadır. Eğer çok dar ve vücudu sıkan çorap ya da pantolon giyimi tercih edilirse, bu sağlıksız giyim düşük tansiyon nedeni oluşturur. Bu nedenle tansiyon rahatsızlığı yaşayan kişiler bacak ve ayaklarında uygun şekilde daha rahat ve sağlıklı giyim ürünlerini tercih etmelidir. Aksi takdirde giyilen dar elbiseler veya varis için giyilen çoraplar gibi giysiler tansiyon düşüklüklerine sebebiyet verebilir.
 • Kahve veya çikolata tansiyonun geçici bir süre yükselmesini sağlayabilir. Bilhassa sıklıkla tansiyonu düşen kişiler her gün bir bardak kahve ile güne başladıktan sonra gün içerisinde yanında çikolata bulundurabilir. Ancak fazla kafein tüketilmesi vücuda zarar verebilir. Bu nedenle günlük kafein tüketimi için kahve ve türevlerinden biri belirli bir miktarın üstüne çıkmadan tüketilmelidir.
 • Pancar suyu çiğ şekilde pancar üzerinden elde edildiğinde ve tüketildiğinde, tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Uzun süreli rahatsızlıklarda en azından bir hafta boyunca her gün bir bardak pancar suyu içerek dengelenme sağlayabilirsiniz. Ancak çok tuzlu ve acılı şekilde hazırlanan aromatik ve suni ürünler seçilmemelidir.
 • Stres hayatın her noktasında olumsuz etkiler oluştururken, tansiyon üzerinde de düşme sorunlarına neden olabilir. Bu durumda mutlaka tıbbi destek alınması ve düşük tansiyona karşı özellikle fiziksel aktivite çözümleri seçilmesi gereklidir. Ayrıca stres karşılığında tüketilebilecek bazı besinler bu konuda destek sağlayabilir.
 • Meyan kökü ve özellikle ülkemizin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde doğal şekilde elde edilen meyan şerbeti gibi gıdalar tansiyon seviyesinin dengelenmesini ve kronik yorgunluk sendromu tedavisini sağlamaktadır.
 • Biberiye sinir sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için kan dolaşımını arttırır. Her gün düzenli bir şekilde kullanıldığında, düşük tansiyon sorunları ile baş edilmesini sağlar.
 • Üzüm de en doğal seçeneklerden biri olarak hipotansiyon tedavisi için çok yüksek bir fayda oluşturmaktadır. Kış mevsimlerinde gün içerisinde yaklaşık 40 adet kuru üzüm tüketilebilir. Ayrıca üzüm ile beraber her gün 5 adet kadar badem ve 10-15 adet kadar kuş üzümü karıştırılabilir.
 • Limon hem düşük hem de yüksek tansiyona yardımcı olan bir gıda olarak, düşük tansiyon sırasında biraz tuz ve şeker karıştırılıp içildiğinde, anlık olarak fayda oluşturur.
 • Daha fazla su tüketimini tercih etmek için özellikle vücudun günlük ihtiyacı olan kadar suyu mutlaka almış olmak tansiyon düşmesi problemlerini düzenli şekilde ortadan kaldırabilir. Suyun az ve çok tüketilmesi özellikle böbreklerde etki göstererek, tansiyona da etki etmektedir.
 • Fesleğen sağlıklı bir bitki olarak içeriğinde magnezyum, pantotenik asit, potasyum ve C vitamini barındırmaktadır. Bu zengin içeriği sayesinde hem zihinsel faaliyetleri artırarak strese iyi gelirken hem de tansiyonda düşüşü engelleyebilir.
 • Havuç suyu düşük tansiyon sırasında en çok kullanılan yöntemlerden biri olarak içine bir miktar bal karıştırılarak tüketilmesi sayesinde tansiyonun hızlı şekilde dengeye gelmesini sağlayacaktır.
 • Badem ve süt bir araya geldiğinde, etkili bir seçenek oluşturan formüllerin başında bulunmaktadır. Akşamları yatmadan önce bir bardak su içine 5 veya 6 tane badem koyabilirsiniz. Sabaha kadar bekleyen bu suyu sabah kahvaltı öncesinde tükettiğinizde, gün boyunca tansiyon dengesi elde edebilirsiniz. Ancak bu tüketim öncesinde sabahları bademleri su içinden alıp iyice öğüttükten sonra süt içine katarsanız, daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.
Henüz yorum yazılmamış.

Bir cevap yazın

Bebek Gelişimi
Yeni Doğan Bebeğin Adım Adım Gelişimi

Yeni doğan bebeğin 1 yaşına kadarki süreçte gelişimini hafta hafta detaylı şekilde ele aldığımız bu yazıyı ilgiyle okuyacağınıza eminiz.

Kapat