Dr. Aydın Yılmaz 2018-03-23T21:23:27+0300 2016-12-12T11:56:40+0300

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Tıp dilinde ‘’alopesi’’ ve halk dilinde ‘’saç dökülmesi’’ olarak adlandırılan durum normal bir süreçtir. Genel olarak saç tarandığı zaman bile 100 tane saç dökülebilmektedir.

Genel olarak saç kayıpları yaşayanlarda bazı hastalıkların var olduğu gözlenmiştir. Bu hastalıklar çoğunlukla tiroit kaynaklı olmaktadır.

Bazı ilaçlar ve tedavilerde saç kaybına neden olabilmektedir. Kanser tedavisi gören hastalar saçlarını tedavi süreci içerisinde kaybetmektedirler. Bununla beraber, stres, düşük proteinli diyet, genetik ve yetersiz beslenme durumları da saç kaybına neden olmaktadır.

Saç dökülmesi tedavisi, saç kaybına neden olan durumların tedavi edilmesiyle tamamen ya da kısmen tedavi edilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Dökülen saçlara çözüm arayışına girmeden önce nedenlerini araştırmalısınız

Uzmanlara göre, saç derimiz 100 binden fazla saç teline sahiptir ve her gün 50-100 tane arasında saç kaybetmemiz normaldir.

Ancak normal olan saç dökülmesi zamanla artarsa ve gözle görülür bir şekilde kellik ortaya çıkarsa, bu durumda saç dökülmesi kronik bir hale gelmiş demektir.

Saç dökülmesine sebep olan en sık nedenler şunlardır:

  • Genetik: Saç dökülmesinin en yaygın nedeni budur. Ailenizin üyelerinden birinde saç dökülmesi varsa, belli bir yaştan sonra sizde de saç dökülme riski artacaktır.
  • Hormonsal değişiklikler ve dengesizlikler: Özellikle gebe ve doğum sonrası kadınlarda görülür.
  • Tıbbi koşullar: Saç problemleri, kafa derisi enfeksiyonları, deri hastalıkları ile ilgili faktörlerdir.
  • Stres: Çok fazla stresliyseniz ve baskı altındaysanız, saç dökülmeleriniz buna paralel olarak daha hızlı olacaktır. Stres ve baskı sadece saç dökülmelerinizi hızlandırmakla kalmaz, cildinizin yaşlanmasını da hızlandırır.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesinin çok fazla belirtisi olmamakla beraber en sık görülen belirtisi saçların daha hızlı bir şekilde dökülmesidir.

Saç dökülmesinden önce bazı insanlarda saç diplerinde aşırı kaşıntı ve yanma görülebilmektedir. Bir diğer önemli belirti ise saçların olduğundan daha fazla incelmesidir.

Saç Dökülmesinin Tedavileri Nelerdir?

Saç dökülmesinin kesin olarak bir tedavisi yoktur.

Dökülmeyi engelleyici bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Saç dökülmesine çözüm olabileceğini düşündüğümüz önerileri sıralıyoruz.

Saç dökülmesinin hızını azaltacak birtakım ilaçlar ve bir takım doğal yöntemler mevcuttur. Bu yazımızda doğal yöntemler ile saç dökülmesini nasıl azaltılacağını ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlatacağız.

Soğan: Soğan, kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan ve saçların büyümesi için gerekli olan kollajen dokuları açısından oldukça önemli bir bitkidir. Soğan içerisinde bulunan kükürt saç derisinde mantar ve bakteri üremesini de önleyebilir. Kafa derinize soğan suyunu dökün ve 15 dakika masaj yaparak uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı: İçeriğindeki bileşenler sayesinde Hindistan cevizi yağının saçların büyümesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Hindistan cevizi yağı laurik asit ve yağ asidi içerir, saç köklerini ve iplerini kırılmaya karşı korur. İnsanların, Hindistan cevizi yağının saç proteini için kalkan görevi gördüğünü söylemelerinin nedeni budur. Ayrıca, Hindistan cevizi yağı normal günlük dökülen saçların azalmasına ve kafa derinde ki kan dolaşımını hızlandırmada etkilidir.

Yumurta: Bilim, yumurtaların saçların yüzde 70’ini oluşturan bir sürü protein içerdiğini kanıtlamıştır. Buna ek olarak, yumurta saçlar için uygun olan biyotin, vitamin B gibi yararlı besin maddeleri içerir. Sonuç olarak, saç dökülmesine karşın tüketilmesi gereken başlıca ürünlerden biridir.

Sarımsak: Saç folliküllerinin büyümesine yardımcı olan ve kafa derisinden gelen zararlı maddeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan, bakır, sülfür, kalsiyum, çinko ve A vitamini gibi tıbbi özelliklerin çeşitliliği nedeniyle sarımsak önemli bir üründür. Sarımsağın avantajlarından faydalanmanın en kolay yolu, şampuanınıza veya saç kreminize sarımsak özünü eklemek olacaktır.

Badem: Badem yağı, duruma ne olursa olsun saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olan D vitamini, E vitamini, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri içerir. Badem yağını biraz ısıtın ve kafa derinize uygulayın. Uygulanan badem yağını birkaç saat kafa derinizde kalması gerekmektedir. Birkaç saat sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı, E vitamini ve mono doymamış yağ asitleri nedeniyle saç dökülmesini önlemede çok yararlıdır. Ek olarak zeytin yağı, kafa derisini iyi şekle sokabilen antioksidanlar içerir. Tüm yapmanız gereken ılık zeytinyağını saç dökülmesinin olduğu alanlara uygulamaktır. Uygulanan zeytinyağını saç derinizde yaklaşık yarım saat kadar kalmasını bekleyin ve daha sonra yıkayın.

Aloe Vera: Aloe vera saç dökülmelerini engelleyen önemli ürünlerden bir tanesidir. İçerisinde bulunan mukopolisakkaritler gibi birçok değerli bileşen kafa derisinde kan dolaşımını hızlandırır. Aloe vera saçın daha fazla kalınlaşmasını, kafa derisinin Ph değerlerini düzelttiği ve kafa derisini nemlendirdiği kanıtlanmıştır. Daha sağlıklı saçların yanı sıra genel sağlık için aç olduğunuzda günlük bir yemek kaşığı aloe vera suyunu tüketin. Aloe vera jelini, tohum yağı ve Hindistan cevizi sütü ile karıştırarak kafa derisine uygulayın.

Yeşil Çay: Yeşil çay, saç dökülmesinin önlenmesinde tavsiye edilen bitkilerdendir. Çok miktarda antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler içerir. İçerdiği bu özellikler de kellikleri önler ve saçların etkili bir şekilde büyümesine olanak sağlar.

Meyan Kökü: Meyan kökü, gözenekleri açmaya, kafa derisini yatıştırmaya ve kuru pul gibi tahrişleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir bitkidir. Bir çorba kaşığı öğütülmüş meyan kökü ve bir çay kaşığı kadar safranı karıştırın. Yatmadan önce saç derinize uygulayın ve bir gece bırakın. Sabahleyin saçlarınızı yıkayın.

Saç dökülmelerinin kesin tedavisi tam olarak bulunmuş değildir. Saçları dökülen kişiler genellikle saç ektirme gibi uygulamalara yönelerek saçlarını geri kazanmayı amaçlamaktadır. Yukarıda anlatılan yöntemler dökülmeyi yavaşlatmaya ve saçları güçlendirmeye yönelik bilgilerdir. Hızlı bir şekilde saç kaybı yaşıyorsanız, kısa zaman içinde doktorunuza başvurun.

Sonuç

Saç dökülmesine ne iyi gelir yazısında, saç dökülmesinin nedenleri, bitkisel tedavi yöntemleri hakkında geniş bilgi verirken, bilimsel araştırma sonuçlarından faydalandık.

Saç dökülmesi sıradan bir hormonal sorundan kaynaklanabilirken, bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bundan dolayı yukarıda belirtilen belirtileri kendinizde görüyorsanız, doktorunuza danışarak tedaviye başlamalısınız.

Aynı şekilde doktorunuz tarafından uygulanan tıbbi tedaviye destek olabilecek bitkisel tedavi yöntemlerini yine doktorunuzun onayıyla uygulayabilirsiniz.

Burada sıraladığımız saç dökülmesine iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerinin başka hastalıkları olumsuz etkileyebileceğini unutmayınız, bundan dolayı mutlaka uygulamadan önce doktorunuza danışınız.

Bu yazıyı faydalı bulduysanız, paylaşarak diğer hastaların da yararlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

KaynakFBM Saç Ekim Merkezi

, ,

Henüz yorum yazılmamış.

Bir cevap yazın

Hangi Hastalığa Hangi Bölüm Bakar
Hangi Doktor Hangi Hastalığa Bakar

Doktorlar genelde ikiye ayrılır, teşhis, tedavi uygulayan hekimler ve ameliyatı yapan cerrahlar. Bazıları her ikisini de yapar.

Kapat