Dr. Aydın Yılmaz 2018-03-07T13:21:20+0300 2018-03-07T13:14:20+0300

Karpuz Kilo Yapar mı?

Öncelikle birçok kişi meyveleri, öğün aralarında kendisini tok hissetmek üzere tüketmektedir. Bilinçsiz olarak diyet yapan kişiler başta olmak üzere meyvelerin özelliklerini ve besin değerlerini bilmeden bu yola başvurmaktadır.

Diğer yiyeceklerle karşılaştırıldığında meyveler daha masum yiyecekler olarak hep aklımızda yer etmiştir. Peki, gerçekten meyveler o kadar masum mudur? Yaz aylarında oldukça fazla tüketilen karpuzda bu masum yiyeceklerden midir ve karpuz kilo yapar mı?

Karpuz Kilo Yapar mı?

Karpuz Kilo Yapar mı?

Karpuz özellikle yaz aylarında herkesin tercih ettiği meyvelerin başında gelmektedir. Soğuk olarak tüketildiğinde yaşanan serinleme sayesinde yaz sıcakları ile başa çıkmanın en lezzetli gıdası olduğu söylenebilir.

Birde ülkemizde oldukça fazla miktarda karpuz üretilmesi sayesinde bu serinleme kaynağı oldukça düşük maliyetli olarak karşımıza çıkmaktadır. Her köşe başında, markette ve manavda karşımıza çıkan karpuz sürekli olarak bizleri cezp etmektedir.

Karpuzun Besin Değeri ve Kalorisi

Bu kadar beğenilen ve düşük maliyetle karşımıza çıkan karpuzla ilgili merak edilen noktalar olmaktadır. Bu merak edilenlerin en başında karpuzun besin değeri ile kalorisinin ne olduğu ve karpuz kilo yapar mı sorusudur.

Karpuz kilo yapar mı sorusuna cevap verebilmek için karpuzun besin değerini ile kalorisini bilmemiz ona göre değerlendirme yapmamız gerektir. Karpuz başta A ve C vitamininin yoğun olarak bulunduğu bir meyvedir. Mineral olarak da potasyum mineralini fazlaca içermektedir. Bu özeliklerinin yanı sıra lif içerik miktarı düşüktür. İçerisinde barındırdığı yağ miktarı neredeyse yok denilebilecek kadar azdır. Karpuzla ilgili söylenebilecek en genel bilgi ise büyük çoğunluğunun sudan oluşuyor olmasıdır.

Karpuzun Besin Değeri

Karpuzla ilgili besin değerlerini vermek gerekirse, 100 gram karpuzda ortalama olarak;

  • Su: 90 gr
  • Lif: 0,3 gr
  • Karbonhidrat: 8 gr
  • Yağ: 0,15 gr
  • Protein: 0,6 gr
  • Fosfor: 0,7 gr
  • Demir: 0,85 gr
  • A Vitamini: 32 re
  • C Vitamini: 6,5 mg
  • Kalori: 35 kcal

Karpuz ile ilgili yukarıdaki besin ve kalori değerleri ile karpuz kilo yapar mı ve karpuz tok tutar mı soruları ile birlikte değerlendirmek gerekmektedir. Öncelikle karpuzun içeriğinin büyük çoğunluğunun sudan oluşmuş olduğu görülmektedir.

Bu yönü ile değerlendirildiğinde yaz aylarında sıcak havaların etkisi ile terleme sonucu vücutta meydana gelen sıvı kaybını karpuz tüketerek engellemiş oluruz. Sıvı kaybı sonucunda oluşabilecek halsizlik durumu engellenmiş olur.

Bir diğer besin değeri olarak lif miktarı karpuzla ilgili karşımıza çıkan belki de en şaşıracağımız bilgidir. Çünkü karpuz çok düşük diyebileceğimiz bir miktarda lif içermektedir.

Neredeyse yok denilebilecek kadar lif miktarı sonucunda karpuz kısa sürecek bir sindirim sürecine sahiptir. Fazla miktarda su içermesi bu sindirim sürecini iyice kısaltması sonucunda karpuz, tüketen kişiye uzun sürmeyecek bir tokluk hissi yaşatacaktır.

Yani düşük lif miktarı ve yoğun su miktarı sayesinde karpuz tüketen kişi tokluk hissi yaşayacak ancak bu diğer gıdalara göre daha kısa sürecektir. Karpuzla ilgili dikkat çeken bir diğer besin değeri verisi yağ miktarıdır. Karpuz neredeyse yok denilebilecek bir seviye de yağ miktarına sahiptir.

Karpuzla ilgili en çok sorulan ve karpuz kilo yapar mı sorusunun cevabını barındıran nokta ise kalori miktarıdır. 100 gram kadar karpuz tükettiğimiz zaman yaklaşık olarak 35 kalori almış oluruz. Kalori miktarı olarak diğer meyve ve gıdaların çok altında bir değere sahiptir. 1 dilim beyaz ekmek( 28 gram) ile karşılaştırma yapmamız gerekirse neredeyse üçte biri kadar kaloriye sahiptir. Yani 28 gram beyaz ekmek tüketerek, 100 gram karpuz tüketmeye göre üç kat fazla kalori almış olursunuz.

Karpuzun Faydaları

Karpuz kilo yapar mı sorusuna ek olarak merak edilen bir diğer konu da karpuzun vücudumuzda nelere iyi geldiğidir. Karpuza kırmızı rengini sağlayan likopen içermektedir. Likopen sayesinde de pek çok fayda barındırmaktadır.

Bunların arasında en önemli faydası kanser riskini azaltmasıdır. Yağ miktarının az olması ve yine likopen sayesinde damar sağlığı ve dolayısıyla kalp sağlığına büyük katkısı olmaktadır. Yüksek A vitamini sayesinde gözleri beslemesi ve dinlendirmesi bir diğer faydasıdır.

Bunlara ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sindirim sistemini düzenlemesi ve rahatlatması, kemik sağlamlığı ve iskelet yapısını güçlendirmesi, vücuttaki yağ miktarını azaltması, uykusuzluğa iyi gelmesi ve kas ağrılarını gidermesi gibi pek çok faydası bulunmaktadır.

Karpuz Kilo Yapar mı?

Karpuz ile ilgili tüm bu veriler ışığında karpuz kilo yapar mı sorusunun cevabınız alabiliriz. Karpuz düşük olan yağ miktarı ve kalori değeri göze alındığında kilo aldırmayacak bir meyve olarak değerlendirilmektedir.

Ancak şeker içermesi nedeniyle doğru miktarda tüketilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.  Aşırı olarak tüketilmesi durumunda kan şekerinin ani olarak yükselmesine neden olabilecektir. Ayrıca içermiş olduğu likopen’inde aşırısı zararlıdır. Fazla miktarda likopen içeren gıda tüketimi en başta mide ilgili sorunlar yaşanmasına neden olacaktır.

Karpuzla ilgili değerlendirilmesi gereken ve karpuz kilo yapar mı sorusunun farklı yönleri olarak dikkate alınması gereken iki konu bulunmaktadır.

Birincisi karpuz suyu tüketmektir. Karpuz suyu tüketmek özellikle beslenmesine dikkat eden ve diyabet olan kişilerin önem vermesi gereken bir husustur.

Ani olarak kan şekeri yükselmesi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. İkinci konu ise karpuz ile birlikte peynir tüketmektir. Lezzet olarak doyulmaz bir sonuç veren bu ikili dikkatli olunmaması durumunda sağlıksız olabilecektir. Bu nokta hem peynirin yağ oranı hem de bu ikilinin tüketim miktarı önem taşımaktadır.

,

Henüz yorum yazılmamış.

Bir cevap yazın

Hamilelik Beliertileri
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri her anne adayının merak ettiği konuların başında gelir. Bunu bildiğimiz için anne adayları için detaylı şekilde bilgilendirici bir kaynak oluşturmaya çalıştık.

Kapat