Yulia Yusipova 2018-11-06T18:43:06+0300 2018-06-19T15:50:33+0300

Jinekomasti

Jinekomasti meme büyümesiyle açıklanan hastalıktır. Göğüs ve meme şişmesinin anormal şekilde büyümesi ile meydana gelen ve jinekomasti olarak adlandırılan bu hastalığın tedavisi vardır.

Sağlıklı ve doğru bir görünüme sahip olan vücutlar, kadınlar kadar erkekler için de önemli bir noktada bulunurken erkeklerin vücut düzeninin bozulmasına neden olan fiziksel rahatsızlıklar görülebilir.

Bu fiziksel rahatsızlıklar arasında vücutta dengesiz bir büyüme olarak görülen jinekomasti, birçok erkek için rahatsız edici bir durum olurken genellikle sebebi tam bilinmeyen ve tedavisi gerçekleştirilebilen rahatsızlıklardan biri olmaktadır.

Öncelikle jinekomasti nedir sorusu için cevap aranırsa, bu durum erkeklerde anormal meme büyümesi olarak bilinmektedir.

Yunanca kökenli gyne yani kadın ve mastos yani meme kelimelerinin birleştirilmesi sayesinde oluşturulan bu tanım, sebebi tam olarak bilinmeyen fakat birçok nedenden ortaya çıkabileceği düşünülen bir hastalık olarak belirtilmektedir.

Birçok erkek genç yaşta karşılaştığı bu rahatsızlıkta jinekomasti nedir sorusu için cevap ararken, uzmanlar tarafından genellikle seks hormonlarında oluşan dengesizlikten dolayı bu rahatsızlığın kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ergenlik çağında görülen bu durum, genellikle birkaç yıl içerisinde kaybolmakla birlikte bazen ilerleyen yaşlara kadar ulaşabilir.

Ergenlik çağındaki erkeklerde jinekomasti nedir sorusu kadar bu sorunun kalıcı bir çözümünün olup olmadığı da merak edilirken, herhangi bir sağlık tehlikesi yaratmayan bu durumun genellikle sosyal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkardığı ve farklı bir rahatsızlığın göstergesi olabileceği de belirtilmektedir.

Uzmanlar jinekomasti nedir sorusunun cevabı ile birlikte tedavi yöntemlerini de belirlerken glandüler tip, mikst tip ve lipomatöz tip olmak üzere 3 tip rahatsızlığın bulunduğunu ve üçünde de çözümün oluşturulabildiğini belirtiyorlar.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Erkeklerde erken yaşlarda görülen meme büyümesi rahatsızlığı olarak bilinen jinekomasti sorunu için genellikle tedavi yöntemi olarak jinekomasti ameliyatı uygulanmaktadır.

Bu ameliyat öncesinde doktorlar tarafından hastaların hikayeleri dinlenerek jinekomasti sebebinin belirlenmesi ve bazı hormon testlerinin yapılması gerekebilir.

Hastaların kan değerlerinin alınması sayesinde belirlenen hormon seviyeleri sonrasında doktorlar cerrahi müdahale kararı aldıklarında hastalara jinekomasti ameliyatı için tarih verilir.

Ameliyat tarihinden önce hastalarda anestezi uzmanları tarafından anestezi incelemesi yapılır.

Anestezi yöntemi sonrasında yaklaşık 2 saat gibi bir süre içerisinde jinekomasti ameliyatı gerçekleştirilerek hastaların fiziksel görüntüsündeki sorun ortadan kaldırılabilir. Bu noktada ameliyat için iki yöntem bulunmaktadır.

Birinci yöntemde açık ameliyat yapılırken açık ameliyat ile meme bezlerinin alınması ve sorunun ortadan kaldırılması bulunurken, Liposuction yönteminde ise dış müdahale ile birlikte yağ alımı gerçekleştirilerek meme dokusunun alınması sağlanmaktadır.

Her iki jinekomasti ameliyatı yöntemi ile birlikte hastalarda fiziksel görüntü sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca bu ameliyatlarda uygulanan işlemler ile birlikte alınan yağ dokuları ile birlikte jinekomasti rahatsızlığının tekrarlama riski de ortadan kalkmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti rahatsızlığı, genellikle erkek memesinde büyüme olarak fiziksel bir rahatsızlık şeklinde görülse de bu büyümenin altında yatan sebeplerin doktorlar tarafından iyi bir araştırma ile belirlenmesi gerekir.

Yapılan araştırma sonrasında belirlenen sebeplere uygun bir şekilde ameliyat tedavisi uygulanarak, jinekomasti rahatsızlığı ortadan kaldırılabilir.

Fakat öncelikle erkeklerin merak ettiği jinekomasti nasıl anlaşılır konusunda doktorlar tarafından belirlenmiş ve uygulanabilecek yöntemler gözden geçirilmelidir.

Erkekler, jinekomasti nasıl anlaşılır konusunda ilk olarak bir ayna karşısına geçerek kendilerini inceleyebilirler. Bu noktada yapılan incelemede ilk aşama meme dokusunun gerçekten anormal bir büyüklüğe sahip olup olmadığının belirlenmesidir.

Daha sonrasında sporcuların yaptığı şekilde vücudun kasılması ile birlikte meme bölgesinde elinizi gezdirerek kasılmış haldeyken elinize gelen bir yumuşak doku bulunuyorsa, bu sayede jinekomasti nasıl anlaşılır sorusunun cevabını ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu pozisyondayken elinize gelen yağ dokusu, hangi oranda jinekomasti seviyesinin bulunduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle ergenlik çağındaki erkeklerde göğüs bölgesinin sarkması ve büyümesi sonrasında jinekomasti nasıl anlaşılır konusu ile ilgili olarak bu pratik yöntemin kullanılması sayesinde veya doktor muayenesi ile belirleme yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Birçok erkek jinekomasti noktasında hastalığının belirlenmesi ve tedavi yöntemlerinin sağlanması konusundan daha çok jinekomasti ameliyatı fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir.

Bu ameliyat, devlet hastaneleri bünyesinde genel cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bir yöntem olurken, özel hastaneler bünyesinde de farklı fiyatlar ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bazı özel hastaneler jinekomasti ameliyatı fiyatları için Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olduklarından dolayı indirim yapabilirken bazı özel hastaneler ise hiçbir indirim uygulamadan tam olarak ücret talebinde bulunmaktadır.

Devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde gerçekleştirilecek ameliyat işlemleri öncesinde kilolu hastaların öncelikle fazla kilolarını vermeleri ve daha sonrasında ameliyat için başvuru gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Özellikle özel hastaneler bünyesinde gerçekleştirilen ameliyatlarda talep edilen jinekomasti ameliyatı fiyatları bazı hastalar için yüksek boyutlarda olabilmektedir.

Bu nedenle en çok önem verilen konulardan biri olarak ameliyat sonrası iz konusu göz önünde bulundurularak özel hastane ve devlet hastanesi farkı belirlenmektedir.

Hastalar özel hastaneler ile devlet hastaneleri arasında ortaya çıkan doktor kalitesi ve hastane imkanları farkına göre belirleme sağlarken, elbette ki bu noktada jinekomasti ameliyatı fiyatları değişiklik gösterebilmektedir.

Hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrasında konforlu bir ortamda bulunmak istiyorsanız veya düşük bir maliyetle sonuca ulaşmak istiyorsanız, seçiminizi buna göre gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Kişisel olarak gerçekleştirilen belirlemeler sonrasında veya doktorlar tarafından yapılan belirlemeler sonrasında gerçekleştirilecek ameliyat ile birlikte jinekomasti rahatsızlığının tedavisi sağlanırken, ameliyat sonrası dönemde önemli bir süreç oluşturmaktadır.

Birçok hasta, ameliyat sonrasında yaşayacağı süreç, kalacak ameliyat izleri veya fiziksel noktalar ile ilgili endişelerine ve arzularına göre devlet hastanesi veya özel hastane seçimi gerçekleştirmektedir.

Bu noktada jinekomasti ameliyatı sonrası görünüm, erkekler için çok önemli bir noktayı oluşturmaktadır.

Doktorlar tarafından jinekomasti ameliyatı sonrası genellikle 1 ya da 2 gün kadar istirahat tavsiye edilirken, ameliyatın ardından dinlenme rahatlama oluşturmaktadır.

Bu ameliyat sonrasında belirgin bir şekilde acı veya ağrı hissedilmemekle birlikte doktor tavsiyesine uygun bir şekilde jinekomasti ameliyatı sonrası için dikişlere zarar gelmemesi noktasında ilk birkaç gün beslenme programına dikkat edilmesi de gerekebilir.

Fakat ameliyat sonrasında en önemli noktalardan birisi, tedavi sürecinin oluşturulması için belirtilen süre boyunca korse uygulamasının zorunlu olmasıdır.

Hastalar jinekomasti ameliyatı sonrası bir haftalık süreci doldurduklarında normal gündelik yaşamlarına rahat bir şekilde geri dönebilirler.

Doktorlar tarafından verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve sunulan önerilere dikkat edilerek kontrollerin sağlanması ile hiçbir sorun yaşamadan istenilen estetik görünüme kavuşulabilir.

Jinekomasti Tedavisi

Birçok erkek için sosyal ve psikolojik sorunlar oluşturan jinekomasti rahatsızlığı sonrasında hızlı bir şekilde tedavi yöntemlerine gidilmesi istenirken, bu tedavi yöntemlerinin kimi zaman cerrahi ve kimi zaman farklı yöntemler olması tercih sebeplerini oluşturmaktadır.

Bu nedenle erkeklerde dış görünümde olumsuz bir etki oluşturan bu durum için jinekomasti tedavisi uygulanabilmesi adına ameliyat yöntemlerinde meme dokusunun boşaltılması ile çözüm elde edilebilir.

Genellikle androjenler ve östrojenler seviyesinde görülen değişimler nedeniyle ortaya çıkan jinekomasti sorunu, ergenlik dönemi gibi dönemlerde ve ilerleyen dönemlerde de yaşanabilir.

Her iki süreçte de jinekomasti tedavisi için genellikle cerrahi yöntemlerin uygulandığı ve sorunun kökten çözüldüğü görülmektedir. Fakat bu yöntem için tercih edilebilen bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Eğer, jinekomasti tedavisi için cerrahi yöntemlerden uzak ve doğal bir tedavi yöntemi talep ediyorsanız, zerdeçal testosteron seviyesini yükselten bir baharat olduğu için bir bardak su içerisinde iki çay kaşığı zerdeçal ile oluşturulan çay günde iki veya üç defa içildiğinde birkaç hafta içerisinde değişiklik hissedilebilir. Yine balık yağı tüketimi de faydalı bir sonuç oluşturmaktadır.

Rahatsızlıkta göğüslerde oluşan şişlik ve ağrıya çözüm olarak soğuk kompres uygulanabilir ve yine testosteron arttırıcı olarak çarkıfelek ve Çinko içeren gıdalar tercih edilebilir.

Karaciğer ile ilgili durumlarda jinekomasti tedavisi için süt ve deve dikeni, keten tohumu tercih edilebilir ve yine rutin olarak yapılacak egzersizler de sorunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Henüz yorum yazılmamış.

Bir cevap yazın

Vitamin-b6.jpg
B6 Vitamini ✔

B vitamini nedir, faydaları nelerdir? B Vitamini hangi besinlerde bulunur, B vitamini ne kadar olmalıdır. Be vitamini eksikliği...

Kapat